Cel na muszce. Jak wyznaczyć i osiągnąć cel.

Olga

Znajdź sobie dobry cel i zacznij już dziś.

Wyznaczyłeś sobie cel, ale z jakiegoś powodu nie został on osiągnięty? A może byłeś już w trakcie realizacji, ale nagle wydarzyło się coś co spowodowało, że zaprzestałeś? 

Chwilowe potknięcia są tylko etapem w drodze, czymś co pojawia się i znika. Ważna jest świadomość, że w podróży do osiągnięcia celu, mogą pojawić się przeszkody i trudności, ale jeśli tylko zechcemy to możemy potraktować je jako pozytywne, bo w końcu zbliżają nas do naszego celu. 

Co zatem zrobić, żeby osiągnąć wyznaczony cel i w końcu odnieść sukces? 

Na początek znajdź sobie dobry cel. Dobry czyli jaki? Realny, osiągalny i motywujący

Pamiętaj – nie musisz się kurczowo trzymać jednego celu. Zdefiniuj jeden lub kilka ważnych dla Ciebie celów. W trakcie możesz je zmieniać i dostosowywać.

Następnie zastosuj 7 ZASAD PRACY Z CELAMI:

  1. PRECYZYJNIE I POZYTYWNIE SFORMUŁOWANY. Czego pragniesz? 

Sprecyzuj, najlepiej na piśmie, to czego chcesz, a nie czego chcesz uniknąć. Właściwy cel, pozytywnie sformułowany powoduje, że na samą myśl o nim czujesz radość, motywację i chęć do działania.

  1. STYMULUJĄCY I REALNY. Co dokładnie?

Dobry cel sprawi, że podejmiesz więcej właściwych decyzji. Jeśli tak się nie stanie to prawdopodobnie wyznaczony cel jest niewłaściwy. Kolejną cechą dobrego celu jest towarzyszące mu uczucie wyzwania. Cel ma być w zasięgu, ale nie może być zbyt łatwy. Jeśli uważasz, że pójdzie Ci jak z płatka to znaczy, że wyznaczyłeś sobie mało atrakcyjny cel. Doceń siebie za osiągnięty cel i następny ustaw wyżej.

  1. W ZASIĘGU TWOJEJ KONTROLI. Co będę robić, żeby go osiągnąć?

Bądź odpowiedzialny za swój cel. To właśnie Ty, nikt inny podejmujesz działania. Jeśli planujesz coś zrobić to użyj słowa “będę”, a po nim określ działanie jakie podejmiesz. Przeanalizuj co należy zrobić, by osiągnąć cel. DOCEŃ 

  1. OKREŚLONY W CZASIE I MIERZALNY. Jak się dowiem, że osiągam/osiągnąłem cem?

Dobry cel musi być określony w czasie. Sprecyzuj czas jaki potrzebujesz do osiągnięcia celu. Następnie zdecyduj w jaki sposób będziesz mógł mierzyć postępy i jak je będziesz kontrolował – dzięki temu będziesz pewien, że jesteś na dobrej drodze.

  1. OPARTY NA WŁASNYCH ZASOBACH. Jakie mam zasoby?

Zastanów się jakie masz zasoby, aby osiągnąć cel. Co już masz, a czego Ci brakuje? Zasoby to ktokolwiek i cokolwiek – ludzie, przedmioty, wartości – wszystko to co może Ci pomóc. Sporządź listę zasobów niezbędnych do osiągnięcia celu. 

  1. UWZGLĘDNIAJĄCY KOSZT OSIĄGNIĘCIA. Jak wpłynie to na moje życie, relacje, pracę, zarobki?

Koszt osiągnięcia celu to nie tylko koszt rozumiany w kategorii pieniędzy, ale również czasu i wszystkich działań, które mógłbyś wykonywać jeśli nie chciałbyś osiągnąć celu. Pomyśl o obecnym stanie – jakie są dobre strony, a następnie rozpatrz jak osiągnięty cel wpłynie na relacje z ważnymi dla Ciebie ludźmi, na Twoją pracę i na życie w ogóle. 

  1. OPISANY DZIAŁANIAMI. Przygotuj dobry plan działania.

Spisz działania, które podejmiesz, aby osiągnąć cel. Im konkretniejszy cel, tym prościej ułożyć do niego plan. Możesz w zależności od złożoności celu podzielić jeden duży cel na kilka mniejszych. Zapytaj siebie co uniemożliwia Ci osiągnięcie celu i wtedy wyznacz mniejsze cele, aby pokonać trudności. Sprawdzaj skuteczność swojego planu, monitoruj postępy, obserwuj drogę, którą zmierzasz. Pamiętaj, żeby doceniać siebie, gratulować sobie każdego najmniejszego kroku w drodze do celu i cieszyć się tym procesem.

Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, prawdopodobnie wylądujesz gdzieś indziej.

Laurance J. Peter
Poprzedni post Następny post