Powinieneś czy mógłbyś?

Olga

Ćwiczenie dla wszystkich, którzy coś powinni.

W ostatnim wpisie poruszyłam temat miłości do siebie i jej wpływie na masę ciała. Przedstawiłam 8 przejawów niekochania siebie. Dzisiaj chciałabym się skupić na jednym z nich – Stale używam stwierdzenia: “powinnam”/“powinienem”.

Jeśli to twierdzenie nie jest Ci obce i czujesz, że potrzebujesz się tym zająć, zapraszam Cię do wykonania poniższego ćwiczenia.

Weź kartkę papieru i napisz u góry słowo POWINNAM/POWINIENEM, a następnie sporządź pięciopunktową listę zdań uzupełniających to słowo.

POWINNAM/POWINIENEM

  1. …………………………………………
  2. …………………………………………
  3. …………………………………………
  4. …………………………………………
  5. …………………………………………

Przeczytaj na głos tę listę, a następnie do każdego z tych punktów postaraj się odpowiedzieć na pytanie DLACZEGO? 

Kiedy wykonuję to zadanie z moimi Klientami często słyszę odpowiedzi – “Ponieważ ktoś mi powiedział, że tak trzeba”, “Bo wszyscy to robią”, “Ponieważ jestem za gruba”, “Bo jestem zbyt leniwy” itd.

Pytam o uczucia jakie towarzyszą mojemu rozmówcy kiedy opowiada o tych “powinnościach”. Okazuje się bowiem, że za każdym razem czuje się nie w porządku, że coś z nim jest nie tak.

Przyjrzyj się liście 5 rzeczy, które powinieneś i zapytaj się siebie czy to nie jest powinność narzucona przez kogoś. Wszystko co nie Twoje – skreśl z listy.

Proponuję wymazać ze słownika słowo “powinienem” i zastąpić je słowem “MÓGŁBYM” – dzięki temu pojawia się możliwość wyboru, a wybór w przeciwieństwie do powinności jest dobrowolny – jest “NASZ”. Co ciekawe, w języku prawniczym słowo “powinien” = “musi”.

Teraz sporządź drugą listę 5 rzeczy, jednak tym razem zacznij od słowa MOGŁABYM/MÓGŁBYM. Zapytaj się siebie, czy tego naprawdę chcesz. Wykreśl wszystko to czego nie chcesz i nigdy nie chciałeś. 

Przyjrzyj się temu co zostało na liście i zadaj sobie pytanie – Dlaczego tego nie robię?

Skreślenie rzeczy z listy, które powinniśmy przynosi ulgę i pozwala usłyszeć swoje potrzeby. Nie starajmy się zadowalać innych, bo nie czujemy się dość dobrzy. Uwolnijmy się  od uczucia, że coś jest z nami nie w porządku – nie potrzebujemy tego w naszym życiu. 

To co MOGŁABYŚ/MÓGŁBYŚ zrobić już teraz?

Poprzedni post Następny post